ACE ARCHITECTURE

ACE was founded in 1985 in Ankara by two shareholding partners. ACE is a company that offers services, singly or in association with local and international partners, in architectural and engineering design, and in engineering and management consultancy. The Company, in addition to its permanent staff, has numerous affiliated freelance experts and part-time professionals who frequently contribute to proceedings in meeting contract requirements. ACE has consistently demonstrated rigorous adherence to professionalism, transparency, reliability and quality-consciousness to its clients as well as strategic partners. The Company accomplished a vast amount of projects from small residential units to mass housing projects, mix-use complexes, to tourism facilities focusing on to deliver the most appropriate solutions by the means of all conceivable parameters of functionality, aesthetics, economy, environment, energy and user comfort.

Building Information Modeling (BIM)

Bilgisayar Destekli Tasarım, mimari üretim sürecinin öne çıkan yapı taşlarından bir tanesidir. Ofislerin iş üretim ve geliştirme sürecinde yaptıkları yatırımların meslek içi eğitimle beraber ve koordineli olması büyük önem arz eder. ACE Mimarlık da bilgisayar destekli tasarım ve çizim sürecinin başından bu yana, bu alanda kendini geliştirmeye ve yenilikleri yakından takip etmeye çalışmaktadır. Devam eden bu süreçte “Autodesk” bir çözüm ortağı olarak sektörde mimarlarla işbirliği içinde yerini almaktadır. CAD konusundaki gelişmeler, hem üretilen işin niteliğine hem de müşteriye sunulan ürünün kalitesine olumlu katkılar sağlıyor. Günümüzde gelinen son nokta, artık karşımıza CAD dışında BIM diye yeni bir kavram çıkarmakta. Parametrik bilgi depolanmasına olanak tanıyan BIM, hem tasarımın yapı elemanları kullanılarak oluşturulmasına olanak sağlıyor hem de bu üretilen bilgiyi diğer disiplinlerin ortak paylaşımına açmış oluyor.

PROJECTS

Velux Ankara

Velux Ankara

Merkez Ankara Residences

Merkez Ankara Residences

Nazende Bilkent Houses

Nazende Bilkent Houses

P'not

PERŞEMBE NOTLARI - Ace Mimarlık olarak, ofis pratiği içinde meslek içi eğitim faaliyetlerini mimarlık üretiminin önemli bir parçası olarak görmekte ve bu anlamda bugüne kadar sürdürmüş olduğumuz seminer, konferans ve çalıştayları mimarlık ortamıyla paylaşmaya devam etmekteyiz.

06/07/2018

Müge Cangizkan
07/05/2018

Caler Gelpi & Agata Buxade
09/13/2018

Ayşen Savaş
09/27/2018

Veyis Tanrıverdioğlu
09/27/2018

Turgay Yalçın
11/01/2018

Kenan Güvenç
11/22/2018

Nuray Bayraktar
12/06/2018

Can Sönmez
12/06/2018

Seren Çoşaner
01/24/2019

Duygu Tüntaş

STORIES

ACE | Architecture Consulting & Engineering

News

11.04.2020

ARCHI'TALK'TURE ACE What Does ACE Architecture say?

ARCHI'TALK'TURE ACE What Does ACE Architecture say?
08.12.2020

How is the Future of Building Sector is being Formed?

How is the Future of Building Sector is being Formed?
05.06.2020

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor

Kalebodurla Mimarlar Konuşuyor
See more at : https://youtu.be/ug_qZAKpvAg
04.14.2020

Yozgat Swimming Pool, Thermal and Aquapark Building is in Natura Magazine

Yozgat Swimming Pool, Thermal and Aquapark Building is in Natura Magazine
Yozgat Swimming Pool, Thermal and Aquapark Building is in the march - april issue of Natura Magazine!