Building Information Modeling (BIM)

Bilgisayar Destekli Tasarım, mimari üretim sürecinin öne çıkan yapı taşlarından bir tanesidir. Ofislerin iş üretim ve geliştirme sürecinde yaptıkları yatırımların meslek içi eğitimle beraber ve koordineli olması büyük önem arz eder.

ACE Mimarlık da bilgisayar destekli tasarım ve çizim sürecinin başından bu yana, bu alanda kendini geliştirmeye ve yenilikleri yakından takip etmeye çalışmaktadır. Devam eden bu süreçte “Autodesk” bir çözüm ortağı olarak sektörde mimarlarla işbirliği içinde yerini almaktadır. CAD konusundaki gelişmeler, hem üretilen işin niteliğine hem de müşteriye sunulan ürünün kalitesine olumlu katkılar sağlıyor. Günümüzde gelinen son nokta, artık karşımıza CAD dışında BIM diye yeni bir kavram çıkarmakta. Parametrik bilgi depolanmasına olanak tanıyan BIM, hem tasarımın yapı elemanları kullanılarak oluşturulmasına olanak sağlıyor hem de bu üretilen bilgiyi diğer disiplinlerin ortak paylaşımına açmış oluyor.

ACE Mimarlık da geleneğinde olduğu üzere, bu imkânlardan yararlanmak için 2006 yılından bu yana Autodesk’in bu alandaki ürünü olan Revit Architecture’ı kendi üretim süreci içinde giderek artan biçimde yer vermekte ve kullanmaktadır.

ACE Mimarlıktan Uğur Furtana yaşadıkları gelişmeleri şu şekilde ifade ediyor: “ACE Mimarlık olarak ilk Revit projemizi Kadirli Belediyesi için açılan yarışma projesi sırasında gerçekleştirdik. Projenin teslim aşamasında bir yandan başlamış olduğumuz Revit eğitimlerine devam ettik bir yandan da projemiz için ayrıca Prota Bilgisayar’dan destek aldık. Bu yarışma projesi ile modeli baştan sona kadar 3 boyutlu olarak takip edebileceğimizi ve görselleştirmeleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğimizi gördük. 2006 yılından bu yana tüm projelerimizde Revit Architecture’ı kullanıyoruz. Uygulama projeleri için Revit’in Drafting araçlarından çok fazla yararlanıyoruz. Kendi ürettiğimiz Family’ler için ayrıca detay seviyelerine uygun 2 boyut çizimlerini ekliyoruz.” diyen Furtana sözlerini şöyle tamamlıyor: “Family kütüphanelerimizi ihtiyaçlarımıza göre düzenledik ve parametrik çalışmalarını sağladık. Kütüphane elemanlarını her projede istediğimiz ebatlarla kullanabiliyor olmak çok pratik.”

Featured News ItemTSMD ANKARA’YI DEĞİŞTİREN PROJELER 5/10 PARKORAN

Featured News ItemGAZİ ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ KOLEKSİYON / TSMD MİMARLARI AĞIRLIYOR-11